Zambak Yetiştiriciliği

Renkli ve gösterişli çiçeklere sahiptir. Saksıda kolyalıkla yetiştirebileceğiniz ve salonlarınız için vazgeçilmez olabilecek çiçeklerden birisidir. Soğanlı bir bitkidir. Bu yüzden üretilmesi ve çoğaltılması kolaydır.
Soğanlar saksılara dikilirken yaralanmamasına çok dikkat edilmelidir. Dikkatli bir şekilde ekilmelidir. Soğan seçiminde de dikkatli olunmalıdır. Ekilecek soğanlar iri ve sağlıklı olmalıdır.
Yaz aylarında sıcak yerlerde bitkinin terleme miktarı artacağı için verilecek su miktarının artırılması gerekmektedir. Özellikle bikinin gelişme dönemince ve çiçeklenme dönemlerinde suya ihtiyacı daha da fazla olur.
Sulama konıusu çok önemlidir. Bitkiye su verilirken aynı miktarda ve aynı saatlerde verilmesi daha iyi olacaktır. Bitki öyle benim şu zambakları bi sulayım geleyim şeklinde sulanmamalıdır. Böyle bir sulama bitkiye zarar verecektir.
Kışın sulama yapılırken çok soğuk su verilmemesine çok dikkat edilmelidir. Ayrıca bitki kışın suya pek ihtiyaç duymaz. Toprağının nemli kalması yeterli olacaktır. Kışın çok su verilmesi bitkinin ölümüne neden olur.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Cheap Web Hosting | Top Web Host | Great HTML Templates from easytemplates.com.