Kaktüs Yetiştiriciliği ve Bakımı


NE kadar dikenli olsalarda aslında çok sevimli ve güzel görünümlü bitkilerdir.Hemen hemen her evde bulunur ve yetiştirilmesi çok kolaydır.
BAKIMI VE SULANMASI : 
Kaktüsler genelde susuzluktan değil de aşırı sulamaktan ölen bitkilerdir.Susuzluğa çok dayanıklı oldukları için fazla sulanmayı sevmezler.Bu yüzden dikkat edilmeli kaç gündür sulamadım diye fazla su verilmemelidir.Aşırı su kaktüs köklerinin çürümesine neden olmaktadır.Genel olarak suya ihtiyaç duydukları dönem ; büyüme dönemleridir.Bu dönemlerde ilkbahar yaz dönemleridir.Bu dönemlerde rahatça sulanabilirler ancak diğer dönemlerde kesinlikle dikkat edilmelidir.Genelde mart ayı sonlarında hafif sprey şeklinde sulanmalıdır.Nisandan mayıs ortalarına kadar 15 - 20 gün arayla devam edilir.Eylül başına kadar 1 -2 haftada bir şeklinde devam edilir.Tekrar azaltılarak ekim ayı başlarında sulama kesilir.Kışın birkaç gün haricinde sulanmaz.Buna çok dikkat edilmelidir.Çünkü bu dönemde sulanırsa kökleri çürüyebilir.,
Kaktüslere su verilirken tek şart iki sulama arasında toprağın tamamen kurumuş olmasıdır.
Sulamanın en iyi yapılacağı vakit günün erken saatleri ya da akşam üstüdür.Parlak ve çok güneşin olduğu zamanlarda sulama işlemi bitkileri yakabilir.
Aşırı soğuk ve rutubetli ortamlarda tutulan kaktüslerin gövdelerinde çürümeler meydana gelebilir.Eğer bu tür çürümeler olursa bu bölge kesilerek diğer bölge tekrar dikilebilir.
Bakım 

Evde, bir pencere kenarında bakmakta olduğunuz dikensiz bir tür, bir iki sene içinde yavaş yavaş tozlanmaya başlar. Toz birikimi zaman içinde kaktüsün ışık alışını engeller, temizlenmelidir. Dikensiz türlerde bu işi bir fırça yardımıyla halledebilirsiniz, ama eğer dikenliyse, bu durumda bir saç kurutma makinesini 15 cm kadar uzaktan, (soğuğa ayarlı olarak) üfleterek tozu uzaklaştırabilirsiniz. Yaz döneminde hortumla yıkamak da düşünülebilir, ama bu işi sabah saatlerinde, güneş şiddetlenmemişken yapmak ve bitki kuruyana kadar gölgede tutmak gerekir. Aksi halde gövdede kalan su damlaları yanmaya neden olabilir. Yıkadığınız suyun kireçli olması halinde gövde üstünde beyaz lekeler oluşabilir.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Cheap Web Hosting | Top Web Host | Great HTML Templates from easytemplates.com.