Kedi Tırnağı Yetiştiriciliği

Yalınkat ya da katmerli çiçeklere sahiptir. Beyaz,sarı,pembe ve kırmızı renkli çiçek açarlar. Toprak üzerinde 10 cm kadar yukarı çıkarlar. Yer örtücü bitki özelliğindedir. Balkon ve saksılarda rahatlıkla yetiştirilebilirler. Ayrıca bahçelerinizde çiçeklerinizin yanına iyi bir yer örtücü olarak eşlik etmesini sağlayabilirsiniz.
Üretimi genellikle tohum ile yapılır. Tohumlar Şubat - Mart ayları arasında tort ve komposto toprağı karışımı ile ekilir. Tohumların üzeri kapatılmadan hafifçe bastırılarak bırakılır. Uygun sıcaklık koşullarında 8 - 10 gün arasında çimlenme görülür.
Tohum ekiminden 8 - 12 hafta sonra çiçeklenme olur.
Sıcak ve kuru yerlerde iyi gelişim gösterirler. 15 C derece sıcaklığın altında bitki gelişim gösteremez. Bol ışık alan ve güneş alan yerleri sever. Ağaç gölgesinde ya da evinizin güneş almayan yerlerinde yetiştirirseniz çiçek açmadığını ya da az çiçek açtığını farkedeceksiniz.
Kumlu, hafif bir şekilde gübrelenmiş ve geçirgen topraklar gelişimi için iyidir. Kurak yerlerde bile yetişebilen bir bitkidir. Çok fazla su istemez. Ortamın fazla nemli olması bitkinin çiçeklenmesini olumsuz yönde etkiler.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Cheap Web Hosting | Top Web Host | Great HTML Templates from easytemplates.com.