Afrika Menekşesi Yetiştiriciliği

Afrika menekşesi bizim bildiğimiz normal menekşeden farklı bir bitkidir. Tropik bir bitki olduğu için soğuklardan hemen etkilenir.

Afrika menekşesi bol aydınlık yerleri sever. Tropik bir bitki olduğu için nemi seven bir bitkidir. Aşırı sıcaklarda çiçekleri hemen solar. Maksimum sıcaklık 26 C derece olmalıdır afrika menekşesi için. Minimum sıcaklık seviyesi ise 15 C derece olmalıdır. Bu sıcaklığın altında bitkinin gelişmediği gözlenir.
Afrika menekşesinin toprak isteği ; fazla nemli olmayan, humuslu, yaprak ve dal çürüntüsü olan, lifli topraklardır. Humuslu bahçe toprağı, torf ve perlit karışımı iyi bir karışım olabilir afrika menekşesi için.
Ekildiği saksı büyük olmamalıdır. Afrika menekşesi derin toprağı sevmez. Havadar toprakları sever bu yüzden küçük saksılar idealdir.
Sulama işlemi bitkinin toprağının yüzeyi iyice kuruduktan sonra yapılmalıdır. Sulama işlemi oda sıcaklığındaki su ile yapılmalı. Sıvı bitki besinlerinden haftada bir kez suyuna karıştırılıp verilmesi iyi olacaktır. İyi çiçeklenmesi için gıda takviyesine ihtiyaç vardır.
Çoğaltılması için en uygun zaman İlkbahar ve yaz aylarıdır. Tek yaprak çeliği ile kolayca çoğaltılır.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Cheap Web Hosting | Top Web Host | Great HTML Templates from easytemplates.com.