Sarunya Yetiştiriciliği


Sardunyaların anavatanı Güney Afrikadır. Doğada 230 kadar türü bıulunmaktadır. Çok yıllık otsu ve yarı odunsu çalı biçiminde bitkilerdir. Yaprakları parçalı ve palmat damarlıdır. Orta kısımları açık, kenarları koyudur. Çiçekleri yalınkat ve katmerli, kırmızı, turuncu, pembe, beyaz kenarlıdır. 
Bitkinin üretimi tohum ve çelikle yapılır. Tohumlar herhangi bir tohum kompostuna şubat ayında ekilir. Ortam sıcaklığının 16 - 18 C derecede bulundurulması durumunda 5- 10 gün içerisinde çimlenme görülür. Oluşan fideler 4-5 yapraklı olduklarında saksılara şaşırtılarak üretimi yapılmış olur. 
Çelikle üretimde ise; çelikler ortalama 7.5 cm uzunluğunda olmak üzere, çiçek tomurcuğu taşımayan yan sürgünlerin uçlarından alınır. Çelikler fazla uzun değilse uçtaki son yaprak bırakılır. Çelikler birkaç saat kurumaya bırakılır. Alınan çelikler hacim olarak eşit miktarda turba ve kum veya perlit karışımına dikilir. 
Bitkinin en iyi gelişimi gösterdiği sıcaklık değeri 15 C derece civarıdır. Kışın sardunyalar en düşük 7 - 10 C derecede bulundurulmalıdır. 
Sardunyalar genelde yüksek orantılı nemden hoşlanırlar. Nem oranının yaklaşık olarak %70 civarında olması gerekmektedir. 
Sardunyalar kışın  bol ışık ihtiyacı duyarlar. Yazın ise daha çok yarı gölge yerleri severler. Yazın özellikle doğrudan güneş alan yerlerde bulundurulmamaları gerekmektedir. 
Bitki büyüme ve çiçeklenme döneminde bolca sulanmalıdır. Çok sıcak havalarda sık sık su püskürtülmelidir. Çiçeklenme döneminden sonra ise fazla su verilmemeli, saksı toprağı orta derecede nemli hatta biraz kuru bile bırakılabilir. 

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Cheap Web Hosting | Top Web Host | Great HTML Templates from easytemplates.com.