Aslanağzı Çiçeği Yetiştiriciliği

Yaz aylarının en çok aranan bitkilerinden birisidir aslanağzı. Çok yıllık bir bitkidir. Ancak bazı cinsleri tek yıllık olarak yetişir. Ülkemizde de kolay olarak yetişebilen bir çiçektir.


Aslanağzı adını çiçeklerinden almıştır. Çiçeklerine dikkatlice bakıldığında aslanağzını andırmaktadır. Beyaz, pembe, sarı, kırmızı ve turuncu renklerde çiçekleri vardır.
Aslanağzı tohumla üretilir. Temmuz aylarından itibaren soğuklar düşene kadar çiçek açabilen yapıları vardır. Tohumlarını etraflarına bu sayede saçmış olurlar. Tohumlar açık alanlara Nisan ayında, saksılara ise Şubat ayında ekilmelidir. Kuru kumla karıştırılarak atılması iyi olacaktır.
Aslanağzı çiçeğinin daha güzel çiçek açmasını ve daha çok verim elde etmesini istiyorsak ; 8-9 cm boya ulaştığında uç alma işlemi yapmamız gerekir. Böylece daha çok ve uzun süre çiçeklenmesini sağlayabiliriz.
Aslanağzı güneşli yerleri çok sever. Besince zengin, gevşek, drenajı iyi yapılmış, geçirgen topraklarda gelişimi çok iyi olur. Kurak alanlarda da yetişebilen bir bitkidir.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Cheap Web Hosting | Top Web Host | Great HTML Templates from easytemplates.com.